Tekuté baktérie sú bezpečné pre váš odpad

Možno už ste veľakrát počuli radu, aby ste nepoužívali chemické čističe odpadov. A možno s tým aj súhlasíte, len vás to večné opakovanie prosto unavuje. Lenže skutočne je na tom veľa pravdy.

Chemické čističe na odpady sú totiž škodlivé nielen pre životné prostredie, ale často aj pre vaše odpadové potrubia. Používanie agresívnej chémie je pre životné prostredie škodlivé, no užitočné baktérie žijúce v žumpe alebo ČOV, ktoré rozkladajú biologický materiál, chémia zabíja.

Navyše intenzívne využívanie chémie môže časom viesť k netesnostiam kanalizačného systému a celkovej degradácii odpadových rúr, takže nakoniec vás prípadná oprava či alebo čistenie kanalizácie, podľa služby krtkovanie bratislava, môže prísť veľmi draho. Našťastie však existuje bezpečná, ekologická a dokonca prospešná alternatíva.

Prečo používať biologické čističe

Keď počujete slovné spojenie biologický čistič odpadov, možno si pomyslíte, že ide len o to, ako iným spôsobom povedať to isté, pridať k tomu nálepku „bio“ a predať to pokiaľ možno za ešte viac peňazí. To sa však poriadne mýlite! 

Biologické čističe odpadov skrátka fungujú na úplne inom princípe, ktorý je šetrný nielen k samotnému odpadovému systému, ale aj k prírode. Z porovnania s chemickými čističmi tak vychádzajú biologické čističe víťazne na rovine ekonomickej aj ekologickej.

Ako teda biologické čističe fungujú?

Biologické čističe odpadov môžu na prvý pohľad pôsobiť podobne ako tie chemické, veď sa predávajú v podobných baleniach, rovnako ich nalejete priamo do odpadu, ktorý je buďto už upchatý alebo sa jeho upchatiu preventívne snažíte zabrániť. Mimo tieto skutočnosti však obe popísané riešenia nezdieľajú už prakticky žiadne spoločné znaky.

Biologické čističe odpadov totiž k rozloženiu upchávok v odpadových rúrach nevyužívajú žieraviny ani vysoko koncentrované kyseliny, ktoré by upchávky „rozožrali“. Namiesto toho sa najedia špeciálne baktérie do žumpy, ktorým plast ani kov vašich odpadových systémov nechutí.

Tento druh baktérií je okrem toho neškodný pre deti a domácich maznáčikov, pre ktoré by náhodne požitie chemických čističov mohlo byť až život ohrozujúce. Ak teda hovoríme o čistení odpadov, okrem mechanického čistenia odpadov pravdepodobne zatiaľ nikto lepšie riešenie neprináša.

Špeciálne baktérie v biologických čističoch sú určené k tomu, aby sa živili organickým materiálom, ktorý nájdeme v podobe mastnoty, tuku, zvyškov jedál či vlasov v odpadoch vašich umývadiel, spŕch alebo drezov.

Pokiaľ majú čo jesť, potom tieto baktérie rastú a množia sa a zároveň sa šíria vaším odpadovým systémom, takže nevyčistia len pôvodne zamýšľaný priestor okolo upchávky, ale aj zvyšok vášho odpadového systému.

Akonáhle vyjedia všetky zvyšky v rúrach, odumierajú a sú spláchnuté spoločne s odpadovou vodou. Tú narozdiel od chemikálií nezamoria a sú tak šetrné k životnému prostrediu okrem iného aj preto, že sú jeho prirodzenou súčasťou.

Mimochodom, poznáte slovné spojenie „biologicky odbúrateľné“? Tak presne v úlohe biologického spracovania zohrávajú práve baktérie nezastupiteľnú úlohu.

Ako už teda bolo povedané, váš odpadový systém bude zodpovedným prístupom a tiež používaním biologických čističov aj naďalej fungovať spoľahlivo.

Kde biologické čističe kúpite

Touto otázkou sa už nemusíte zaoberať, pretože kvalitný a efektívny biologický čistič v tekutej forme môžete zakúpiť aj v internetových obchodoch. Konkrétne v podobe živých baktérií SCD Purus, určených pre žumpy, septiky a čističky odpadových vôd, ale aj práve pre účely popísané vyššie, teda pre čistenie výleviek a odpadových rúr.

K dispozícii sú v piatich rôznych baleniach od jedného do 20 litrov. SCD Purus využíva patentovanú kultúru SCD Probiotics. Samozrejme sa môžete poobzerať aj po iných prostriedkoch, určite na ne v internetových obchodoch narazíte.

Ako biologické čističe používať

Výhodou takéhoto riešenia je, že už ide o roztok priamo pripravený na použitie a nie je ho teda treba nijako riediť. Dôležité je, aby ste nejaký čas pred použitím biologického čističa do odpadu neliali vodu, ale naopak počkali, až sa odtok vášho čisteného drezu alebo vane sám prirodzene čo najviac vysuší.

Následne biologický čistič nalejete priamo do odpadovej výlevky. Pokiaľ máte v pláne čistič skôr kvôli prevencii, stačí trochu čističa (konkrétne množstvo nájdete v návode) naliať do odpadov asi raz za mesiac.

Okrem toho, že zodpovedným prístupom a starostlivosťou pomôžete udržiavať odpadové rúry čisté môžete mať aj dobrý pocit z toho, že ste urobili niečo pre životné prostredie.