Nová prechodná pánska bunda je dobrá investícia

Prichádzajú jarné dni, no máte čo na seba? Táto otázka teraz smeruje pomerne prekvapivo na pánov. Áno, dámy na ňu majú často jasnú odpoveď: nie. Ale muži často ani nevedia, čo vo svojej skrini nájdu. Dobre, páni, pozrite sa tam a skúste si odpovedať úprimne. A potom začnite podnikať kroky k náprave. A teda ak hovoríme o šatníku, začnime trebárs tým, že si vyberiete nejaké pánske prechodné bundy, ktoré vám poslúžia aj niekoľko sezón.

Dobrou správou je, že muži o seba dbajú čoraz viac. A dbať o seba, to rozhodne nie je hanba. Áno, deodorant či vodu po holení používa snáď každý, ale je treba sa pozrieť aj na to, čo si obliekame na seba. Takže poďme na tie jarné bundy, ako sme už sľúbili.

Zásady pre výber prechodnej bundy

Jarným bundám sa tiež hovorí prechodné bundy, lebo sú okrem jari určené aj pre jeseň. A taká prechodná bunda by mala mať viacero vlastností. Pozrime sa na to, ktoré to sú.

Prvou a zásadou vlastnosťou prechodnej bundy je ľahkosť a skladnosť. Jarnú bundu by ste nemali mať problém prehodiť si cez ruku alebo schovať do batohu v prípade, že sa v priebehu dňa oteplí. Izolácia jarnej bundy by mala byť dostatočná, ale nie príliš hrubá, aby sa vám v nej dobre dýchalo.

A čo ak vám vám počas prvých jarných dní bude v prechodnej bunde zima? To je znamenie, že ešte nie je čas na jarnú bundu, ale rozumnejšie bude obliecť si zimnú bundu.

Po druhé je to odolnosť voči vode. Apríl a máj sú mesiace typické jarnými daždíkmi, ktoré síce odídu, tak ako prišli, ale keď nemáte vodeodolnú vrchnú vrstvu oblečenia a nemáte sa práve kam schovať, máte aj tak problém. Ten sa môže prejaviť napríklad nejakým respiračným ochorením.

Poslednou dôležitou vlastnosťou pri výbere jarnej bundy je nadčasovosť. To našťastie v tomto prípade nie je až taký problém, lebo trendy pre pánske jarné bundy sa zas tak často nemenia. Čo znamená, že ostávajú v trendoch pomerne dlhú dobu.

Ako pri všetkých veciach aj pri jarnej bundy platí, že čím dlhšie vám vydrží, tým ohľaduplnejšia je k životnému prostrediu. Ale zase pozor na to, aby ste nenosili zodraté veci.

Z akých prevedení pánskych prechodných búnd môžete vyberať?

Výhodou je, že na rozdiel od predchádzajúcich generácií máme rozhodne z čoho vyberať. Možnosť voľby je dokonca až taká veľká, že často ani nevieme, ako sa rozhodnúť. Pozrime sa teraz na to, čo je v oblasti jarných búnd možné zohnať a akým smerom sa vydať.

Zaujímavé je, že väčšina dnes predávaných typov búnd bola vyvinutá v priebehu druhej polovice 20. storočia. A od tých čias sa tieto modely menili v niektorých prípadoch iba kozmeticky.

To je presne prípad aj rifľových búnd, ktoré sú stále štýlové, no na druhú stranu nie sú príliš vodeodolné. A tak je dobré ich nosiť len vtedy, keď ste si istí, že nebude pršať, či že sa máte kam schovať.

Na bestlook.sk sú dostupné aj modely s kožušinkou, typickou pre 80. roky. Aj keď rifľová bunda vznikla už oveľa skôr ako ostatné spomínané modely, a to koncom 19. storočia.

Starší pôvod majú aj parky, ktoré sú predĺžené do dĺžky kabátu. Ako prví ich totiž už kedysi dávno používali Eskimáci, a to hlavne na lov. Vtedy však išlo o hrubú zimnú bundu vyrobenú z kože soba karibu, prípadne tuleňa, a s dnešnou parkou tak tie pôvodne majú spoločné už snáď len názov a strih.

Základom šatníka každého správneho britského mladíka v 50. a 60. rokoch bola bombera, ktorá bol síce tiež štýlová, ale tie dnešné sú omnoho praktickejšie, tenšie a ľahšie. Kúpou bombery rozhodne chybu neurobíte.

Vyberať si môžete tiež z ponuky prešívaných búnd, ktorých na bestlook.sk nájdete viacero druhov. Pokiaľ ide o históriu prešívaných búnd, tie vznikli v 60. rokoch 20. storočia v Anglicku, a to pôvodne s diamantovým vzorom. Vzory síce pribudli nové, ale popularita prešívaných búnd neklesá.

Naopak sa zdá, že tieto kúsky ostanú v šatníkoch trendy mužov ešte dlho. Jarné prešívané bundy majú výhodu v tom, že na rozdiel od tých zimných sú podstatne ľahšie, ale napriek tomu stále obsahujú určitú vrstvu izolácie, ktorá chráni pred chladom.